Nieruchomości gruntowe to dziś jedna z bezpieczniejszych lokat kapitału z najwyższą stopą zwrotu oraz gwarancją stabilności.
Omawiając temat zakupu czy też ryzyk związanych z zakupem gruntów, nie sposób pominąć funkcjonujących w prawie polskim przepisów w zakresie ustanowienia prawa pierwokupu. Ustaw warunkujących pierwokup w ostatnich latach zdecydowanie przybyło i myślę, że może być ich jeszcze więcej. Kiedy możemy mieć z nimi do czynienia? Jedną z najistotniejszych w ostatnich latach zmian legislacyjnych była zmiana ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z 2016 r., która to nie tylko ustanowiła prawo pierwokupu na rzecz ówczesnej Agencji Nieruchomości Rolnych, lecz także wprowadziła szereg sankcji i wytycznych co do możliwości nabycia gruntu rolnego.
Ustawa na przestrzeni ostatnich lat była wielokrotnie modyfikowana, jednak jej kluczowe założenia pozostały bez zmian. Jednym z najpowszechniejszych aspektów wynikających z omawianej ustawy jest bezproblemowe nabycie przez każdego (nawet nie rolnika) działki rolnej, której powierzchnia nie przekracza 3000 mkw. Jeżeli powierzchnia jest większa, mamy do czynienia z kolejnymi ograniczeniami. Podobną sytuację mamy z działką leśną, tu również możemy mieć styczność z prawem pierwokupu na rzecz Skarbu Państwa reprezentowanego przez Lasy Państwowe.
Pospolitym przykładem jest też przypadek „lasu bez lasu”. Fizycznie go nie ma, ale w dokumentach widnieje. Oczywiście nie zawsze, ale często się tak zdarza. Zasadnym zatem jest sprawdzenie, czy mamy do czynienia z działką leśną, bowiem takiej działki nie możemy zabudować i nie możemy nią dobrowolnie dysponować.
Wszystkie potrzebne informacje znajdziemy w uproszczonym planie urządzenia lasu – o ile takim nasz grunt jest objęty. Prawa pierwokupu również nie należy bagatelizować, bowiem umowa, która zawarta jest z naruszeniem tego prawa, jest nieważna!
Realizację marzenia o własnym domu lub firmie warto zacząć od wyboru lokalizacji. Znalezienie wymarzonej działki zazwyczaj nie jest ani łatwe ani szybkie. Aby mieć pewność, że dana nieruchomość jest tą właściwą zarówno pod względem lokalizacji i powierzchni, ale również formalnym, trzeba poświęcić dużo czasu. Naszym Klientom pomagamy zweryfikować najważniejsze kwestie, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed dokonaniem transakcji. Są to:
Pośrednik nieruchomości przyjmując do sprzedaży nieruchomość gruntową, zanim podejmie się współpracy, musi bezwzględnie sprawdzić niemalże każdy z aspektów związanych z przedmiotową nieruchomością. Poza zbadaniem stanu prawnego nieruchomości, uwarunkowań przestrzennych, funkcjonalnych i społecznych, musi dokonać analizy gruntu pod kątem inwestycyjnym. Przyjmując do oferty grunt, musi być pewien zarówno zamieszczanych w ogłoszeniu informacji, jak i możliwości funkcjonalnych nieruchomości.
Źródło: nieruchomości-online.pl